fbpx Free Porn
20.9 C
Myszków
środa, 29 maja, 2024

Kraków i powiat krakowski – aktualna sytuacja epidemiologiczna

0

Ze względu na wzrastającą liczbę zachorowań wznawiamy publikowanie informacji dotyczące koronawirusa w naszym mieście i powiecie. Głęboko wierzymy, że informacje te mogą komuś uratować zdrowie a może nawet życie. A na pewno pomogą w podejmowaniu codziennych decyzji o zwykłych aktywnościach i mobilnościach dnia powszedniego. Lepiej zapobiegać, być ostrożnym – niż leczyć lub spędzać wakacje na kwarantannie. Poniżej przedstawiamy sytuację epidemiologiczną w Krakowie i Powiecie Krakowskim. Dane będą aktualizowane na bieżąco. Pochodzą one z Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie

Walka z pandemią wchodzi w nową fazę . Ważne !

0

Od soboty 24 października 2020 roku cala Polska jest w strefie czerwonej. Oto jakie obostrzenia epidemiczne obowiązują na terenie kraju

Walka z koronawirusem

0

NFZ informuje, że w związku z trwającą pandemią koronawirusa, Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało pakiet materiałów z przydatnymi informacjami dla Państwa. Przedstawiamy je poniżej

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt

0

11 października będziemy obchodzić, święto dosyć nowe, może mniej znane w naszym kraju – czyli ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ – Międzynarodowy Dzień Dziewcząt.

Nowe zasady walki z epidemią od 10 października ! Ważne !

0

Od 10 października 2020 roku zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Poniżej dokładna informacja o obowiązujących zasadach walki z koronawirusem na terenie całego kraju

Koncerty Viva Polonia 2020

0

Koncerty Viva Polonia 2020, to międzynarodowe koncerty skupiające się na polskich pieśniach patriotycznych, a także muzyce skomponowanej przez polskich kompozytorów takich jak Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski czy Stanisław Moniuszko. Tegoroczna edycja trasy koncertowej i warsztatowej odbędzie się w dniach 15.10-17.10.2020.

Ogród sensoryczny w Wygiełzowie otwarty !

0

W dniu 27 września miało miejsce oficjalne otwarcie ogrodu sensorycznego w skansenie w Wygiełzowie. Zapraszamy do skorzystania z tego interesującego miejsca.

Młodzieżowe rady gmin i miast szykują się zmiany

0

Do komisji sejmowych trafił właśnie projekt zmian w Ustawie o Samorządzie Gminnym , które to zmiany pozwoliliby na organizowanie w gminach, młodzieżowych rad gmin na zasadach innych niż do tej pory.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami działa w tej chwili na terenie naszego kraju około 500 tego typu ciał, o charakterze doradczym. Autorzy nowelizacji chcieliby te kompetencje zwiększyć . Po pierwsze mogłaby ona być powoływana nie tylko na wniosek zainteresowanych ale też przez rady gmin. Młodzieżowe rady zyskałyby też nowe kompetencje :doradcze, konsultacyjne, edukacyjne, oraz możliwość działań inicjujących różne aktywności lokalne. Otrzymały by nie tylko wsparcie techniczne i merytoryczne od gmin, ale także mogłyby mieć przyznane prawo jakiejś formy inicjatywy uchwałodawczej. Oczywiście to dopiero projekt zmian, ale wydaje się być konieczny po 19 latach od powołania młodzieżowych rad gmin przez ustawę z roku 2001.

Ciekawą rzeczą będzie fakt takiego, silniejszego umocowania przedstawicielstw młodzieży w gminnej rzeczywistości prawnej. Zobaczymy jak to się sprawdzi przy dużym upolitycznieniu reprezentacji społeczności lokalnych . Może wpłynie pozytywnie, edukacyjnie niejako na gminne społeczności. Pozwoli też na to, by głos młodych ludzi był lepiej słyszalny a ich problemy łatwiej dostrzegalne przez włodarzy gmin. Ustawodawca powinien jednak zrobić wszystko by uchronić te ciała kolegialne od wszechobecnego, nadmiernego upolitycznienia i idących za nim nierzadko : wzajemnej niechęci i partykularyzmami politycznymi. Niech młodzież zdecyduje o swoich sprawach sama, uchrońmy ją jednak przed błędami nas – dorosłych, zawiązanymi z lokalną samorządnością.

Idziemy na grzyby !

0

Jak w każdy weekend na naszych łamach pojawia się tematyka turystyczna. Skoro mamy drugą połowę września, ciepłe dni i głębokie jurajskie lasy za progiem … to ruszamy na grzybobranie. Jest ono naszą narodową specjalnością, rozrywką prawdziwie egalitarną i dostępną dla każdego. Wystarczy koszyk, nożyk, trochę czasu i pobliski las, byśmy mogli ruszyć na poszukiwania. I chyba liczy się w tych naszych grzybobraniach nie tylko efekt ( choć przyjemnie wracać z koszem pełnym leśnych skarbów ) ale sam fakt szukania. Wszak jako ludzkość zaczynaliśmy jako łowcy i zbieracze – i coś z tej zamierzchłej przeszłości w nas pozostało.

Tak więc, póki ciepło i słonecznie idziemy do lasu. I dobrze ! Las bowiem wpływa niezwykle korzystnie na nasze dusze i ciała.

Lasy nie tylko zapewniają naszej planecie stały dopływ tlenu, dbają o właściwą wilgotność powietrza i gleby oraz obniżają temperaturę planety ale i są naturalnym lekarstwem. Dawniej uczyła tego medycyna ludowa, dziś medycyna “ naukowa “, konwencjonalna też uznaje, że lasy mają na nas zbawienny wpływ. Jakie korzyści daje nam godzinny spacer po lesie ?

Otóż :

– dostarcza nam czyste powietrze, bez smogu i zanieczyszczeń

– zapewnia doznania estetyczne, o każdej porze roku drzewa są po prostu piękne

– pozwala odpocząć naszym oczom – leśna zieleń jest dla nich zbawienna

– cisza i szum drzew leczą naszą psychikę, w leśnej głuszy możemy odpocząć od zgiełku tego świata i od …ludzi

– wysiłek fizyczny wpływa korzystnie tak na nasze ciało jaki i duszę

– fitoncydy wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze

– obserwacja flory i fauny leśnej pozwala nam uwolnić umysł od spraw codziennych, szarych i stresogennych.

Jednym słowem warto się wybrać do lasu ! A jeśli jeszcze wrócimy z koszem dorodnych i pięknie pachnących grzybów – dzień grzybobrania będzie podwójnie udany.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z grzybobrania naszych czytelników w jakże pięknych jurajskich lasach.

Nowe mieszkania w Krakowie

0

Na osiedlu Przyzby – Zalesie oddano własnie do użytku 178 mieszkań komunalnych, koszt całej inwestycji ( teraz był jej drugi etap ) wyniósł niemal 44 miliony PLN.

14 września Zarządowi Budynków Komunalnych przekazano wykonane mieszkania – pięć bloków, mieszczących 178 mieszkań o różnym metrażu, gotowych do zasiedlenia. Lokale są pod klucz – wymalowane, z panelami na podłogach, płytkami naściennymi oraz armaturą sanitarną w kuchniach i łazienkach. Kuchnie też są wyposażone m.in. w kuchenki elektryczne i zlewy. Mieszkania są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budowa osiedla trwała od roku 2017 i była największa inwestycją budowlaną miasta Krakowa w ostatnim czasie. Zbudowano nie tylko budynki czysto mieszkalne ale i wyposażone w lokale użytkowe – z przeznaczeniem na bibliotekę i żłobek.

Źródło : Oficjalny serwis internetowy Miasta Kraków

Źródło : Oficjalny serwis internetowy Miasta Kraków